Czy introwertycy i ekstrawertycy uczą się języka w ten sam sposób? Jaki jest wzór na sukces?

Basia Wójcik - Pani od Psychologii
13-05-2024

10 min

Jak myślisz: jaka część osobowości jest najlepiej rozumiana przez ludzi? Moim zdaniem to introwersja i ekstrawersja są jednymi z najbardziej powszechnie rozpoznawanych cech osobowości. Te terminy na dobre rozgościły się w naszym codziennym słowniku. Często w rozmowach wychodzi, kto z jakim typem bardziej się utożsamia, z jakim typem spotyka się w domu czy w pracy. 

Jeśli jednak nie czujesz się zaznajomiony z tematem, to wyjaśnię te pojęcia w kilku zdaniach, tak najprościej rzecz ujmując. Introwersja i ekstrawersja to dwie przeciwstawne sobie cechy. Ekstrawertyk to ktoś myślący “na zewnątrz”, często myśli na głos, lubi dynamiczne i społeczne otoczenie. Introwertyk to ktoś o bogatym życiu wewnętrznym, typ refleksyjny o mniejszych potrzebach kontaktów społecznych. Te typy niosą za sobą ogromne różnice w stylu życia oraz odmienne spojrzenie na świat.

Jak uczyć się w zgodzie ze sobą?

Introwersja i ekstrawersja to powszechnie rozpatrywane aspekty naszej osobowości, jednak niezbyt często słyszy się, by ludzie łączyli je z kontekstem nauki. Dziś właśnie tym się zajmiemy - jak osiągać świetne rezultaty w nauce języka obcego w zgodzie z samym sobą. Myślę, że naprawdę warto przeanalizować tę sytuację u siebie i znaleźć sposób, który będzie sprawdzał konkretnie w naszym przypadku. Cele i dążenia, które będą szyte na miarę pozwolą nam w końcu “grać do swojej bramki” i szybciej wypracować rezultaty na jakich nam zależy. ‘One size’ nie sprawdza się w naszych garderobach, ale osobiście sądzę, że procesu nauki również nie wspiera. Oto dlaczego.

To może najpierw na przykładzie sportu

Introwertyczne i ekstrawertyczne cechy charakteru będą mieć duży wpływ na to, jakie życie wiedziesz i jak czujesz się ze swoimi wyborami. Nie oznacza to, że pewne drogi są w zupełności przed Tobą zamknięte. Oznacza to raczej, że pewne działania będą Cię kosztować więcej lub mniej energii. Weźmy tu za przykład aktywność fizyczną. To element życia codziennego, który jest uniwersalnie potrzebny nam wszystkim bez względu na wiek czy obecną kondycję. W końcu kto nie chciałby zapewnić sobie długiego życia w zdrowiu i spowolnić procesu starzenia? 

By znaleźć formę uprawiania sportu dla siebie, warto zajrzeć w głąb swojej osobowości. Ekstrawertyk odnajdzie się we wszelkiego rodzaju sportach zespołowych, jak siatkówka koszykówka czy grupowe biegi. Z kolei introwertyk może sprawdzić się w sportach wytrzymałościowych - robiąc trening siłowy na kameralnej siłowni, pływając czy podejmując długodystansowe samotne wędrówki. Uprawiając sporty w zgodzie z osobowością korzysta na tym nie tylko ciało, ale też umysł... I ten sam efekt możemy sobie zapewnić dbając o dobrane do siebie praktyki uczenia się. 

Ludzie + entuzjazm = zapał do nauki

Zaskoczeniem w dobie Internetu jest fakt, że jak pokazują badania* cennym źródłem wiedzy są inni ludzie (*podaje Sylvia Lohken w książce “Potęga osobowości”). To właśnie prawdziwi ludzie potrafią najbardziej zapalić nas do nauki i zarazić entuzjazmem. Gdy ta radość uczenia się pojawi, sam proces będzie dużo bardziej wartościowy i szybciej rozwinie nasz mózg. Takiemu uczniowi łatwiej będzie podjąć nawet ciężką pracę. Pytaniem pozostaje jak odnaleźć swój własny wzór na zapał do nauki i skąd wziąć entuzjazm? Do tej kwestii jeszcze wrócimy.

Najważniejsze różnice: jak oni myślą i jakie są ich supermoce?

Introwertycy i ekstrawertycy nie różnią się pod kątem inteligencji. Jednak mają różne obszary swojej unikalnej ekspertyzy. W temacie rozwiązywania problemów ekstrawertycy dobrze radzą sobie z szybkim działaniem: wybierają praktyczne rozwiązania i zwinnie przechodzą do czynów.

Nie boją się dynamicznego przejścia do pracy w grupie czy wykorzystania informacji w praktyce. Dyskusje na forum zadziałają na nich ożywczo i motywująco. Z reguły preferują szybsze tempo otrzymywania nowych informacji. Jakie supermoce mają ekstrawertycy w procesie uczenia? Przebojowość, spontaniczność i praktyczne podejście do zadań.

Z kolei introwertycy świetnie radzą sobie z problemami abstrakcyjnymi i dobrze przyswajają skomplikowane informacje. Myślą analitycznie i sumiennie działają w skupieniu. Introwertycy dobrze uczą się w podejściu "z teorią w praktykę".

Większość introwertyków lubi też “myślenie przez pisanie”. Oznacza to, że najpierw przygotują notatki, później będą skłonni rozwiązywać zadania i przejdą do praktyki. Praca indywidualna lub w parach będzie lepsza niż praca w grupie - zwłaszcza na początku zaznajamiania się z nowym tematem. Jakie supermoce mają introwertycy w procesie uczenia? Wytrwałość, refleksyjność i głębokie skupienie na zadaniu. 

Frajda dla ekstrawertyka - garść inspiracji

Wróćmy teraz do wcześniejszego pytania: gdzie szukać entuzjazmu do nauki? Co może zrobić ekstrawertyk ucząc się języka obcego? Z pewnością sprawdzi się tu zasada: mów od pierwszego dnia nauki. Spotkanie w kameralnej grupie 4 do 5 osób i rozmowy w moderowanej grupie to świetny pomysł. Zbyt duża grupa może zaburzyć proces nauki i wprowadzić niechciany chaos. Wzajemne testowanie wiedzy przez uczenie na głos słówek i zwrotów będzie dobrym pomysłem. Społeczny kontekst i myślenie na głos to dwa elementy, których ekstrawertycy usilnie poszukują. 

Co jeszcze może pomóc? Wymiana wiadomości pisemnych w formie czatu lub SMSów zapewni podobny efekt. Mamy kontakt z kimś bliskim, trenujemy pisanie i czujemy wsparcie w nauce. Dyskusje na forum, debaty na interesujące Was tematy, to wszystko będą recepty na naukę w zgodzie z naturą ekstrawertyka, zwłaszcza na tym bardziej zaawansowanym poziomie znajomości języka. Ekstrawertycy pamiętają osobiste historie z życia, więc wykorzystanie nowych czasów gramatycznych wplecione w opowiadanie historii to kolejna genialna inspiracja. 

Introwertykowi też się frajda należy! 

Introwertycy wolą najpierw pomyśleć, a potem powiedzieć. Działają owocnie, gdy czują się bezpiecznie i wiedzą jakiej struktury się spodziewać. Łatwiej będzie im się wypowiedzieć, gdy wiedzą jakie kryteria mają spełnić. Przygotowanie prezentacji na interesujące ich tematy będzie dużo korzystniejszą formą nauki mówienia, niż spontaniczne wypowiedzi na forum.

Ich zmysł analityczny lubi wszelkie słowne łamigłówki, więc zabawy językowe (takie jak kalambury) to dobry sposób na przyswojenie słownictwa wśród ludzi. Będzie to forma zabawy w grupie, która jest pozbawiona stresu związanego z dłuższą wypowiedzią na forum. Introwertycy potrafią pracować w skupieniu szukając szczegółowych informacji, więc zadania typu czytanie ze zrozumieniem lub słuchanie dla konkretnych informacji przyjdzie im z łatwością.

Praca w parach to idealna propozycja dla introwertyków. Warto połączyć czytanie tekstu z segmentem rozmów w parach. Zadania typu “opowiedz mi o tym, co przeczytałeś” mogą być fundamentem do głębokich, refleksyjnych rozmów, a jak powszechnie wiemy, w takie introwertycy angażują się najchętniej. 

Nauka na własnych zasadach!

Jak widzimy każdy z tych typów osobowości będzie uczył się inaczej. Mniej lub bardziej spontanicznie, czy też mniej lub bardziej społecznie, ale na własnych zasadach. Warto mieć z tyłu głowy fakt, że zarówno introwertyk jak i ekstrawertyk ma swoje mocne strony, z których będzie czerpać ucząc się nowych rzeczy (np. języka obcego).

Polecam też sprawdzić na sobie wcześniej wspominany wzór na sukces w nauce, czyli: ludzie + entuzjazm = zapał do nauki. Obydwa typy osobowości gdzie indziej upatrują źródeł entuzjazmu. Każdy z nich ma też inne unikalne wyróżniki. Dla introwertyka będzie to praca w skupieniu, zmysł analityczny czy wytrwałość w obliczu trudności. Dla ekstrawertyka będzie to odwaga i przebojowość idące w parze z mówieniem już od samego początku nauki. 

To jak, czas zacząć się uczyć w zgodzie ze sobą?

Jeśli interesujesz się psychologią i chcesz uczyć się języka angielskiego, zapraszam Cię na zajęcia do mnie. Jako psycholog z wieloletnim stażem w nauczaniu języka, w pełni rozumiem jak można te dyscypliny połączyć, by uczyć się efektywnie i w zgodzie z samym sobą.

Umów się na zajęcia: [email protected], więcej szczegółów znajdziesz też tutaj: https://www.basiawojcik.pl/lekcja-angielskiego 


Polecam również film w tym temacie: