Jeżeli mamy wymienić jedną pozytywną zmianę idącą za pandemią, to zdecydowanie będzie to otwarcie się na pracę zdalną. Zagraniczny i polski rynek pracy dostrzegł ogromny potencjał tego systemu pracy. Co ciekawie, wielu pracowników również nie wyobraża sobie już powrotu do biura z wielu względów.
Dużo piszę o temacie rekrutacji, a tym razem mam dla Ciebie małą inspirację odnośnie branż, w których warto się rozeznać, chcąc pracować zdalnie. Jeśli nic nie trzyma Cię w Twoim obecnym miejscu pracy, chcesz się przebranżowić w kierunku remote lub marzysz o życiu cyfrowego nomada, ten artykuł jest dla Ciebie.
Praca w IT jest opcją, która nasuwa się jako pierwsza (wręcz intuicyjnie) wielu osobom, myślącym o pracy zdalnej. Tak naprawdę to niezwykle szeroka branża. Zawód programisty, testera, menadżera projektu, handlowca, grafika, czy analityka to tylko kilka pozycji, które mogą być dla Ciebie atrakcyjne z wielu względów.
Po pierwsze jest to praca na skalę międzynarodową, więc jeśli szukasz kontaktu z językiem obcym, to zdecydowanie Twój kierunek. Po drugie wiele projektów możesz wykonywać we własnym tempie. Rozliczany jesteś za rezultaty, a nie spędzone przed biurkiem 8 godzin pracy.
Znam wiele osób, które dzięki dużej swobodzie w organizacji czasu, postanawiały przenieść się za granicę i spełnić marzenia o mieszkaniu w ciepłych krajach, a ta praca im to umożliwia. Może to będzie rozwiązanie, które pasuje również do Twoich życiowych aspiracji?
Drugą propozycją jest copywriting. Warto rozważyć ten sposób na pracę zdalną, jeśli czujesz, że kreatywność i perswazyjne pisanie to umiejętności, które masz w małym palcu.
Praca tego typu polega na tworzeniu scenariuszy, pisaniu tekstów sprzedażowych czy haseł reklamowych. Według rankingu LinkedIn z 2020 top 5 umiejętności miękkich, które są najbardziej porządne na rynku pracy, to właśnie kreatywność i perswazja zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Czołową trójkę zamyka jeszcze umiejętność współpracy.
Portale dla freelancerów obfitują w prace dla zapalonych copywriterów. Jeśli więc czujesz, że pisanie sprawia Ci radość, to może być Twoja przyszłość.
Obsługa klienta to kolejna opcja na spełnienie marzenia o pracy zdalnej. To, czego potrzebujesz to (bardzo często) bezbłędnego angielskiego, dobrego wifi oraz telefonu… oczywiście nie zapominając o doświadczeniu z obsługą klienta.
Im bardziej się specjalizujesz w danej branży, tym bardziej Twoje usługi będą cenione na rynku pracy. Praca w tej branży w dużej mierze polega na twoim kontakcie z klientem, przy małym kontakcie z kolegami i koleżankami pracy. Jeśli więc cenisz sobie autonomię w pracy – to strzał w 10kę.
Możliwości na znalezienie odpowiedniej oferty rozciągają się na cały świat. Zakładając oczywiście, że nie przeszkadza Ci różnica stref czasowych.
Czwarta opcja będzie z własnego doświadczenia. Chodzi o pracę nauczyciela w formie zdalnej. Dawno już pożegnaliśmy czasy, gdy edukacja odbywała się wyłącznie „twarzą w twarz”.
Osobiście pracuję od lat, ucząc angielskiego w formie lekcji online i szczerze polecam. Mam w ten sposób okazję do poznania świetnych ludzi, którzy pochodzą z przeróżnych branż i środowisk oraz ambitnych osób, które szlifują swoje umiejętności bez względu na wiek.
Jeśli rozważasz naukę online, to nie myśl, że możliwości kończą się na nauczaniu języków obcych. Posiadając wiedzę w konkretnym obszarze, w rozumieniu szkolnym czy biznesowym, masz szansę na pracę w pełni zdalną.
Piątą i moją ostatnią propozycją jest praca jako wirtualny asystent. Świadomość tego zawodu rośnie coraz bardziej. Kim jest wirtualny asystent?
To zdalny „opiekun” Twojej działalności, któremu masz możliwość oddelegować te aktywności, na które sam nie masz czasu. Często są to zdania związane z odpowiadaniem na maile, ustalaniem terminów spotkań, wysyłanie zaproszeń, aktualizowaniem danych.
Jak w wielu powyższych przykładach potrzebujesz dobrego wifi, często znajomości języka i otwartości na różne branże, z którymi przyjdzie Ci obcować.
Jeśli masz już obrany kierunek, ale obawiasz się, czy poradzisz sobie z organizacją czasu w pracy zdalnej, może Ci pomóc nasz poradnik „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”. W prosty, zwięzły i przystępny sposób pomagamy zrozumieć, jakimi technikami warto posłużyć się w produktywnej pracy zdalnej, jak mieć więcej energii do pracy, czy też jak walczyć z rozpraszaczami.
Książka została wydana w trakcie pandemii 2020 roku, jednak z jej wnioskami utożsamiamy się zarówno wtedy jak i dziś. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad pracą zdalną, z własnego doświadczenia mogę szczerze Ci polecić to rozwiązanie.
Pozdrawiam,
Basia Wójcik – psycholog i lektor języka angielskiego.
Sprawdź mojego ebooka „Bryluj na Interview”, który Ci w przygotowaniach do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku. Jestem pewna, że ten ebook zaoszczędzi Ci dużo czasu na przygotowania oraz nerwów podczas samej rozmowy o pracę.